Arama

1984

Temelleri 1984 yılında atılan Süper Holding, ticaret hayatına ilk atılımlarını Süper Tekstil limited şirketi öncülüğünde yaptı. 

1987

Süper Tekstil, İstanbul pazarında ilgi gören tekstil ürünleri ticaretiyle resmen faaliyete geçerek ticaret yolculuğuna başladı.

1994

Dünya pazarına açılmanın ilk tohumları Romanya, Arnavutluk, Polonya gibi Doğu Avrupa ülkelerinde tekstil ihracatı yaparak başladı.

1997

Süper Holding bünyesinde yer alan ilk fabrika, tekstil fabrikası olarak Çorlu’da kuruldu.

2000

2000’lerin başında ilk dokuma makineleri alındı, dokuma tesisleri ile birlikte iplik bükümü tesisleri kuruldu.

İç piyasadan hammadde satışı ile dış ticarette adımlar büyüyordu. Toplam ticaret hacminin %15’i üretiliyordu.

2002

Ticaret hacminin %30’u kendi üretimi olan Süper Holding bünyesinde fixe entegre tesisleri kuruldu. Yıkama, boyama ve dokuma fonksiyonları ile birlikte kurulan tam entegre tesisler üretim hacmi oranlarını %50 seviyelerine taşıdı. 

2003

Süper Holding bünyesinde baskı tesisleri kuruldu. Süper Holding, rotasyon baskı alanında Türkiye’nin en büyük kapasitelerinden biri oldu. Toplam ticaret hacminin %70’i üretiliyordu.

2007

Gelişen Türkiye ekonomisinde ilk enerji lisansi alındı ve  Elite Elektrik Üretim A.Ş kuruldu. Farklı sektörlere atılımlar başladı.

2008

Süper Holding bünyesindeki Süper İnşaat şirketi kuruldu. Enerji alanındaki ilk yatırım olan Kayabükü HES tesisinin temellerinin atılmasıyla birlikte hidroelektrik santralinin yapısını tamamlayan ilk firma Süper İnşaat oldu.

2009

Süper Holding markalarından biri olan Daru Sultan Hotel tarihi binası restorasyonuna başlandı. Süper İnşaat markası eşzamanlı olarak farklı firmalara danışmanlık vermeye başladı, farklı sektörlerdeki gelişim hız kazandı. 

2010

Daru Sultan Hotel restorasyonu tamamlandı ve Süper Holding bünyesinde turistik alanda hizmet veren ilk işletme oldu.

2011

1971 yılında kurulmuş olan Bind Çikolata satın alındı ve  dönüşen kurumsal kimliği ile günümüzde hizmet veriyor.

2012

Enerji alanındaki atılımlar hız kazandı ve Çataltepe res lisansı alındı.

2013

Çevreci yaklaşımıyla insanı ve çevreyi odağına alan Süper Elektrik Üretim A.Ş kuruldu ve toptan alım satım adımları ile enerji ticaretinin atılımları başladı. 

2014

Süper Elektrik üretim bünyesinde 12 MHW’lik Çataltepe rüzgar enerji santrali tesisinin temelleri atıldı ve Süper Jeotermal Enerji A.Ş kuruldu.

2015

Süper Holding bünyesinde bulunan çikolata fabrikası tam kapasite entegre tesis haline dönüştü. Bünyesindeki sektörlere pay edilen 20 milyon euroluk teknoloji ve üretim yatırımı yapıldı. Manisa Alaşehir’de ilk jeotermal arama kuyusu kuruldu. 

2016

Süper Enerji bünyesinde rüzgar enerji santrali Çataltepe’de aktifleştirildi. Yüksek yatırımlarla topluma ve çevreye katma değer sağlandı.

2017

Süper Holding bünyesinde bulunan grup şirketlerinin hepsinin merkez ofisi İstanbul İkitelli de birleşti. 4500 m2’lik 9 katlı binada faaliyetler toplandı

2019

Süper Holding bünyesinde yer alan Süper İnşaat tarafından 110 daire kapasiteli Bahçeşehir Suites konut projesini tamamlandı.

Eş zamanlı olarak; Süper Elektrik Üretim A.Ş’ye ait 12 MW kurulu gücündeki Arapkir rüzgar enerji santrali satın alındı.

2021

Dış ticarete atılan adımlarla Almanya’da ve Amerika’da kurulan şirketler özelinde kiralanabilir alanlar oluşturuldu. Kira geliri elde edilen bu modelde gayrimenkul alanında pazarlama faaliyetleri geliştirilmiş oldu.

2022

Tüm aktif şirketleri  bir bünyede toplama kararı verilerek kurumsal yapının güçlenmesi ve güçlü bir organizasyonel yapı oluşturmak amacı ile Süper Yatırım Holding A.Ş kuruldu, Süper Holding bünyesinde, Amerika Birleşik Devletlerinde ticaret merkezleri satın alındı ve 20000 m2’lik kiralanabilir alanlar mevcut oldu.

Ve bugün hala güçlü ve emin adımlarla beş farklı sektörde yükselen değerlerimizle geçmişten aldığımız ilhamla, geleceğe yön vermeye devam ediyoruz.


MARKALAR
Süper Holding bünyesinde bulunan Bind Chocolate, Garden, Darusultan gibi markaları yurt içi ve yurt dışındaki çalışmalarıyla daha üst seviyelere taşımayı hedeflemektedir.